Викрадачі спадщини

Викрадені та знищені агресором українські твори мистецтва,
архіви та культурні цінності
росія протягом багатьох століть намагається знищити або привласнити українську історію, стерти ідентичність української нації, та довести світу, що незалежної України не існує.
Для цього агресор проводить археологічні розкопки на тимчасово окупованих територіях України, викрадає об’єкти культурної спадщини з музеїв, привласнюючи українську культуру.
Загальна кількість:
269
Фізичних осіб
51
Юридичних осіб
Оновлено: 24.04.2025
Фізичні особи Юридичні особи
Фізичні особи Юридичні особи
Всього: 269
АРТІЗОВ Андрій Миколайович
АРТІЗОВ Андрій Миколайович
Керівник "Федерального архівного агентства" (Росархів)
На посаді керівника "Федерального архівного агентства" (Росархів) здійснює заходи, спрямовані на легітимізацію окупації рф українських територій та підпорядкування українських архівів з ТОТ України російській архівній інфраструктурі.
У 2023 році росархів, який очолює Артізов, видав збірку документів, які "підтверджують" статтю путіна "Про історичну єдність росіян та українців". В збірці зібрані пропагандистські матеріали, які сприяють фальсифікації історії та просуванню російських наративів.
Артізов являється членом президії російського історичного товариства, яке у 2022 році опублікувало заяву підтримки так званого "СВО".
У 2014 році, Артізов відвідав архів міста Севастополь, де обговорив "план дій інтеграції Севастопольського архіва в архівну галузь російської федерації".
Дивитися профіль
ЛОБОВ Олег Володимирович
ЛОБОВ Олег Володимирович
голова так званого "державного комітету у справах архівів Республіки Крим" голова так званої "державної архівної служби Республіки Крим"
На посаді голови так званого "Державного комітету у справах архівів Республіки Крим" здійснює заходи, спрямовані на легітимізацію окупації рф українських територій та підпорядкування українських архівів з тимчасово окупованого Криму російській архівній інфраструктурі.
У лютому 2025 року Лобов взяв участь у радіоефірі пропагандистського мовника окупаційної влади "Радіо Крим", де розповів про заходи, присвячені "80-річчю перемоги у Великій Вітчизняній війні". Під час ефіру він заявив, що архіви Криму "зберігають спогади, фотографії та документи, пов’язані з Кримською весною, які з часом стануть важливими історичними джерелами", що є спробою викривлення історії та поширення недостовірної інформації.
У січні 2025 року Лобов брав участь у заході, присвяченому "року захисника Вітчизни" відповідно до указу президента рф від 16.01.2025 №28. Захід відбувся на базі "Азовської гімназії імені Миколи Сави". Під час виступу Лобов зазначив, що співпрацює з так званим "Фондом захисту Вітчизни" у "напрямі формування фондів особового походження учасників СВО".
У грудні 2024 року брав участь у засіданні громадської координаційної ради, де серед питань обговорювалась "підготовка громадян рф до військової служби" і що вона "залишається пріоритетом державної політики" також "особливу увагу приділяли питанням військово-патріотичного виховання молоді".
Під керівництвом Лобова на ТОТ АР Крим регулярно проводяться пропагандистські виставки "Крим в історії росії". Як зазначено на сайті окупаційної влади "Євпаторія", виставка "розповідає про єдину історію Криму і росії, починаючи з періоду Кримського ханства і закінчуючи подіями березня 2014 року".
Також на офіційній сторінці очолюваного Лобовим так званого "державного комітету у справах архівів Республіки Крим" в російській соціальні мережі "однокласники", регулярно публікуються дописи про контрактну службу в "армії рф".
З 2014 року входить до складу так званої "Громадської координаційної ради з питань патріотичного виховання при Главі Республіки Крим", яка займається нав'язуванням російської пропаганди на території тимчасово окупованої Автономної Республіки Крим.
Дивитися профіль
СЕМЬОНОВ Віталій Вікторович
СЕМЬОНОВ Віталій Вікторович
Засновник та керівник громадської організації "Архівний дозор" Засновник проекту "військкомат"
Публічно закликав до підписання "угоди" із незаконно утвореним органом окупаційної адміністрації рф на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, зокрема угоди "про співробітництво у сфері архівної справи між Федеральним архівним агентством (Росархів) і так званими "Державними архівами" на тимчасово окупованій території Донецької та Луганської областей, метою якої є всебічне співробітництво із зазначеним незаконним органом, незаконне привласнення архівних документів.
З середини 2024 року регулярно закликає окупаційну владу тимчасово окупованого Криму до надання йому доступу до незаконно вивезених документів з Державного архіву Херсонської області, оскільки як зазначає Семьонов "вони є безцінними для Новоросії".
Регулярно відвідує ТОТ України передаючи гуманітарну допомогу російській армії.
Дивитися профіль
НІКОЛАЄНКО Наталія Іванівна
НІКОЛАЄНКО Наталія Іванівна
Директор музею ордена дружби народів "Молода гвардія"
Як Директор музею ордена дружби народів "Молода гвардія", проводить заходи, спрямовані на легітимізацію російської окупації українських територій, через реалізацію федеральних культроно-просвітницьких проектів.
В лютому 2025 року Ніколаєнко взяла участь у програмі "Ранок донбасу" на телеканалі окупаційної влади "Луганск 24", що здійснює мовлення на окупованій території Луганської області. Серед іншого, в ефірі програми Ніколаєнко зазначила, що приєднання тимчасово окупованих територій Луганської області до росії "це святковий день, повернення на свою Батьківщину".
У 2024 році Ніколаєнко отримала медаль "За заслуги" І ступеня від так званого "міністерства культури лнр", за "вагомий особистий вклад в духовно-моральне виховання підростаючого покоління, а також у зв'язку зі святкування дня луганської народної республіки".
Наприкінці 2024 року взяла участь в республіканському форумі "Молода гвардія" в тимчасово окупованому Бердянську. Організаторами форуму виступили міністерство молодіжної політики так званої "лнр", державна бюджетна установа так званої "лнр" "Будинок молоді" і Федеральне агентство у справах молоді. Під час інтерв'ю у рамках форуму Ніколаєнко заявила, що "зараз учасники "СВО" проявляють героїзм, як їх прадіди".
В червні 2023 року Ніколаєнко взяла участь у всеросійському форумі "музейні маршрути росії" разом з понад 40 представниками музеїв ТОТ України.
Музей "Молода гвардія" під керівництвом Ніколаєнко систематично співпрацює з юнацькою військово-патріотичною організацією "Юнармія" в частині проведення військово-патріотичних заходів для дітей та юнацтва. Зокрема в головному залі музею проводяться урочисті церемонії складання присяги так званими "юнармійцями". Також за участю "Юнармії" на базі музею проводяться пропагандистські заходи присвячені пам'яті радянської підпільної організації "Молода гвардія".
Дивитися профіль
ЖУКОВА Ірина Володимирівна
ЖУКОВА Ірина Володимирівна
Директор Всеросійського історико-етнографічного музею Член Громадської палати Тверської області
Як директор Всеросійського історико-етнографічного музею (ВІЕМ) сприяє інтеграції музеїв, які знаходяться на ТОТ України, в російський культурний простір.
ВІЕМ під керівництвом Жукової реалізує федеральну програму кураторства Міністерства культури рф, в рамках якої надає матеріальну, організаційну та методичну підтримку закладам культури так званих "нових регіонів" - Чорнухинському народному краєзнавчому музею ім. Г. І. Іващенко та Перевальському районному історичному музею в тимчасово окупованій Луганській області.
У грудні 2023 року делегацією ВІЕМ на чолі з Жуковою, за результатами робочого візиту до тимчасово окупованих Перевальська та Чорнухиного, прийняте рішення відкрити Дитячі культурно-просвітницькі центри на базі Чорнухинського народного краєзнавчого музею ім. Г. І. Іващенко та Перевальського районного історичного музею.
У листопаді 2024 року делегація ВІЕМ на чолі з Жуковою, повторно відвідала Чорнухинський музей, де презентувала пропагандистську виставку "єдність крізь віки". Як зазначалося на сайті ВІЕМ, виставка "покликана показати нерозривний історичний зв'язок Донбасу з росією".
У жовтні 2024 року, у зв'язку з так званою "річницею приєднання нових регіонів", на сайті ВІЕМ було опубліковане звернення Жукової, де вона заявила, що "Донбас, Запоріжжя, Херсон завжди були російськими землями, у нас спільна історія, спільні традиції, спільні духовні цінності".
Дивитися профіль
ШКОЛЬНИК Олександр Якович
ШКОЛЬНИК Олександр Якович
Директор Центрального музею Великої вітчизняної війни 1941-45 рр. (Музей Перемоги)
Як Директор Центрального музею Великої вітчизняної війни 1941-45 рр. (Музей Перемоги), проводить заходи які легітимізують окупацію росією українських територій та інтегрують українські музеї, які знаходяться на ТОТ України, у російський культурний простір шляхом реалізації федеральних культроно-просвітницьких проектів.
Так на базі "Музею Перемоги" у 2023 році було проведено курси "Сучасні тенденції розвитку музею як ресурсу виховання" для працівників музеїв тимчасово окупованого Донецька з просування російської історії серед відвідувачів музею.
23 червня 2023 року працівники музею взяли участь у відкриті шкільного музею в тимчасово окупованому Луганську у рамках всеросійської програми "Шкільний музей Перемоги".
У грудні 2024 року Школьник привітав Донецький краєзнавчий музей, який знаходиться в тимчасово окупованому Донецьку із 100 літтям, зазначив, що музей "забезпечує глибоку та якісну роботу з дослідження та популяризації історичних фактів".
Дивитися профіль
КОЖАНОВ Дмитро Олександрович
КОЖАНОВ Дмитро Олександрович
Генеральний директор Політехнічного музею
Як директор Політехнічного музею, співпрацює з окупаційною владою на ТОТ України, сприяє легітимізації окупації росією українських територій та інтеграції українських музеїв, які знаходяться на ТОТ України у російський культурний простір шляхом реалізації федеральних культурно-просвітницьких проєктів.
Зокрема, Політехнічним музеєм під керівництвом Кожанова, у рамках програми Міністерства культури рф зі створення дитячих центрів на базі музеїв так званих "нових регіонів", організовано роботу з формування трьох дитячих центрів у музеях тимчасово окупованої Донецької області: у Донецькому республіканському краєзнавчому музеї, Донецькому республіканському художньому музеї та Макіївському художньо-краєзнавчому музеї.
У листопаді 2023 року Кожанов особисто взяв участь у відкритті першого проекту з програми - дитячого центру у Макіївському краєзнавчому музеї, функціонуванням та ресурсним забезпеченням якого офіційно опікується Політехнічний музей, де заявив про важливість відкриття дитячих науково-просвітницьких центрів не тільки для так званої "ДНР", а й для всієї росії.
Також Політехнічний музей відкрив дитячий центр 18 квітня 2024 року в Донецькому художньому музеї та 2 жовтня 2024 року в Меморіальному музеї П. Ангеліної в селі Старобешеве.
Дивитися профіль
War & Sanctions 2025
To top